Alergia - portal alergologiczny APSIK - newsy, recenzje, zapowiedzi, poradniki. alergia

alergia

porady i sposoby leczenia

 
Dzisiaj jest 25.05.2019


Jesteśmy przyjacielem
Instytutu Matki i Dziecka
w Warszawie


Współpracujemy z Kliniką Chorób Infekcyjnych i Alergologii CSK WIM.


 
Wyszukaj w serwisie: 

Roztocza kurzu domowego

W pierwszej kolejności zadbaj o łóżko:

 • Konsekwentnie, bez względu na porę roku, susz i wietrz łóżko, materac, koc oraz pościel.Nie ściel łóżka od razu, wstrząśnij poduszki i kołdrę; wietrz sypialnię, a pościel susz np. za pomocą elektrycznego koca, termoforu, grzejnika. Jeśli nie możesz tego robić, susz samą poduszkę.

 • Gdy tylko to możliwe wystawiaj pościel na słońce. Roztocza giną pod działaniem promieni słonecznych.

 • Co tydzień solidnie czyść łóżko, materac i pościel odkurzaczem z filtrem. W ten sposób pozbędziesz się szczątków roztoczy i ich odchodów.

 • Stosuj specjalne pokrowce na materac i pościel. Wystrzegaj się plastikowych pokrowców, bowiem zatrzymują wilgoć i uniemożliwiają przepływ powietrza. Stwarza to dogodne warunki dla rozwoju roztoczy.

 • Co dwa, trzy tygodnie pierz całą pościel. Choć kontakt z wodą to za mało, by zniszczyć roztocza, lecz wypłuczesz w ten sposób ich szczątki i odchody.

 • Jeśli to możliwe wybierz pościel, którą można prać w temperaturze powyżej 60°C. Pranie w wysokiej temperaturze zabija roztocza.

 • Spróbuj wymienić pościel na nową. A jeśli to niemożliwe wymień samą poduszkę. Nowa pościel zawiera stosunkowo mało roztoczy. Łatwiej, zatem, stosując wymienione wyżej zabiegi, hamować ich rozwój.

Gdy sprzątasz:

 • Do usuwania kurzu staraj się używać wilgotnej i często płukanej ściereczki, dotyczy to także podłogi. Ścieranie kurzu oraz zamiatanie na sucho rozprasza kurz, który ponownie osiada na powierzchni.

 • Postaraj się używać do tego celu odkurzacza z filtrem. Tradycyjne odkurzacze wydmuchują z powrotem porcję kurzu wraz z alergenami. Powoduje to wzrost stężenia unoszących się w powietrzu alergenów podczas odkurzania oraz po jego zakończeniu. Doraźnie filtr można wykonać z materiału, który należy przykleić do dyszy wylotu powietrza odkurzacza. Pamiętaj o częstej wymianie filtrów.

 • Często odkurzaj zasłony, obicia mebli, łóżka, kołdry, koce, materace, dywaniki, makatki, miękkie zabawki, posłania zwierząt... itp. Tkaniny, szczególnie grube, z włosem lub upięte w fałdy, łatwo chwytają i zatrzymują kurz. Jeśli to możliwe wybieraj materiały lekkie, nadające się do częstego prania. Dotyczy to także zabawek.

 • Pomyśl, czy nie usunąć szczególnie zakurzonych lub gromadzących kurz przedmiotów takich jak kompozycje z suchych kwiatów czy makatki. Spróbuj stworzyć w domu miejsce pozbawione zbędnych, dekoracyjnych przedmiotów, które gromadzą kurz. Ubrania, książki staraj się trzymać w szafach, zamykanych biblioteczkach lub komodach.

Aby uniknąć wilgoci w domu:

 • Wietrz, susz oraz zrezygnuj z nawilżaczy powietrza.
  Suche środowisko zabija roztocza.

Unikaj zajęć narażających Cię na kontakt z kurzem:

 • Proś o pomoc w sprzątaniu, czy zmianie pościeli.
  W zamian możesz wykonać wiele innych prac.

Uśpiona wegetacja roślin, a nawet śnieg przykrywający uliczny kurz nie gwarantują alergikom ustąpienia dolegliwości. O ile na wiosnę i w lecie alergik może czuć się bezpiecznie w zaciszu domowym o tyle jesienią i zimą właśnie tu czają się najpoważniejsze zagrożenia. Największym wrogiem alergików w okresie jesienno-zimowym są roztocza kurzu domowego.

W walce z nieprzyjaznymi nam roztoczami kurzu może pomóc odpowiedni sprzęt umożliwiający dokładne oczyszczenie naszego mieszkania. W 1914r. Georg Scott i Carl Fetzer założyli firmę SCOTT FETZER COMPANY, która produkowała odkurzacze zaprojektowane przez James'a B. Kirb'iego. Standardem w urządzeniu Kirby jest siedmiowarstwowy system filtrowania. Skutecznie zatrzymuje on najmniejsze cząsteczki kurzu. Badania przeprowadzone w przychodni alergologicznej Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wykazały 97-99% skuteczność odkurzającą i filtrującą urządzenia. Metoda czyszczenia odkurzaczem Kirby dzieli się na dwa etapy:

 1. Najpierw powierzchnię czyścimy na sucho poprzez funkcję trzepania (nie odkurzania). Urządzenie trzepie powietrzem, a parametry można ustawić w zależności od materiału. Jest to czynność całkowicie bezpyłowa, która usuwa cząstki brudu niezwiązane trwale z powierzchnią.
 2. Szamponowanie, to rodzaj prania polegający na nałożeniu piany z równoczesnym wczesywaniem w powierzchnię, a potem zbieraniu związanej z brudem piany. Szamponowanie nie pozbawia tzw. apretury, filcowania, przemoczenia. Materiał jest tylko wilgotny, a wyschnięcie następuje w krótkim czasie.

Aby dogłębnie wyczyścić dywan na sucho przez trzepanie, musimy zapewnić trzy rzeczy:

 1. Wibrację - aby wytrącić brud znajdujący się głęboko w materiale. W ogromnej szczotce trzepiącej urządzenia, następuje naprzemiennie wdmuchiwanie i zasysanie powietrza - 3900 razy na minutę. Wywołuję to delikatną, lekką wibrację materiału.
 2. Silny przepływ powietrza - aby wciągnąć głęboko znajdujący się w materiale brud, oraz piasek i żwir, trzeba użyć dużej siły ssania. Kirby dysponuje ogromną siłą ssania.
 3. Odpowiednią wysokość - w celu stworzenia odpowiedniego przepływu powietrza, w zależności od grubości materiału, potrzebna jest różna wysokość dyszy ssącej od podłoża. Urządzenie zapewnia tę unikalną funkcję, przez wielostopniowe ustawienie pozycji szczotki.

Odpowiednia przystawka - ręczna trzepaczka zw. turboszczotką, zapewnia regulowaną siłę trzepania oraz dojście do każdego miejsca trudno dostępnego. Jest to pierwszy etap, który możemy nazwać - czyszczeniem na sucho. Nie odkurzaniem. Samo trzepanie nie usunie z powierzchni lepkiego osadu pochodzącego z: dymu nikotynowego, tłuszczu ze smażenia, paliwa z ogrzewania, smogu, dymów fabrycznych, sadzy, olejów, smarów. Dodatkowo lepki tłusty osad powoduje przyczepianie się do niego kurzu i brudu. Podeszwy butów i łapy domowych zwierząt powodują dodatkowe wbijanie się brudu, a w miejscach najczęściej zadeptywanych , filcowanie się runa, wycieranie materiału. Urządzenie sporządza aktywną pianę, którą automatycznie nakłada na materiał. Równocześnie wczesuje pianę w materiał, a brudną usuwa i przenosi na specjalną tackę. Zestaw do szampoonowania, składa się z wytwornicy piany, tacki i węża łączącego .

Urządzenie KIRBY posiada kilka szczotek:

 • szczotkę do czyszczenia ścian i sufitów
 • szczotkę do czyszczenia mebli
 • szczotkę do czyszczenia narzut, pledów, włochaczy
 • szczelinówkę
 • szczotkę z włosiem
 • końcówkę do twardych powierzchni
 • turboszczotkę
Dzięki temu można dotrzeć do każdego miejsca i wyczyścić każdą powierzchnię.


strona główna - alergia - alergeny - choroby alergiczne - porady
komunikaty o pyleniu roślin - nowy użytkownik - polityka prywatności
polityka reklamowa - kontakt z redakcją - praca w serwisie Wykonanie - IMPACT MEDIA - multimedia, strony internetowe, prezentacje multimedialne, serwisy internetowe, corporate identity, strony www, CMS.Ostatnia modyfikacja: 01.03.2012
© Copyright 2000-2005 apsik.pl. All Rights reserved.
 
Nazwa:
Hasło:
Pyłki, którego z podanych drzew zaczynają pylić już w styczniu?
 grab
 leszczyna
 brzoza