Alergia - portal alergologiczny APSIK - newsy, recenzje, zapowiedzi, poradniki. alergia

alergia

porady i sposoby leczenia

 
Dzisiaj jest 16.06.2019


Jesteśmy przyjacielem
Instytutu Matki i Dziecka
w Warszawie


Współpracujemy z Kliniką Chorób Infekcyjnych i Alergologii CSK WIM.


 
Wyszukaj w serwisie: 

Dieta matki karmiącej

Uważa się, że dieta matki karmiącej jest ważnym czynnikiem prawidłowego rozwoju dziecka, ale także prewencji alergii i nietolerancji pokarmowej. Czy w przypadku potwierdzonego uczulenia dziecka na alergeny pokarmowe zawarte w mleku matki należy zrezygnować z karmienia naturalnego?

W świetle współczesnej wiedzy odpowiedź na to pytanie często zadawane przez rodziców jest jednoznacznie negatywna. W takim przypadku konieczne jest jednak usunięcie z diety matki karmiącej produktów o potwierdzonych dla danego dziecka właściwościach uczulających lub wszystkich głównych alergenów pokarmowych. Jednocześnie zaleca się późne wprowadzenie do diety dziecka wszytskich pokarmów stałych (nie wcześniej niż w 6 miesiącu życia), a zwłaszcza silnych alergenów pokarmowych np. białka jaja kurzego, kakao, owoców cytrusowych, mięsa ryb morskich, cielęciny czy pomidorów (nie wczesniej niż w 13 miesiącu życia). Zalecenie to często dotyczy również przetworów tych pokarmów np. gotowanych ryb czy soków wieloowocowych zawierających sok z pomarańczy, ponieważ wiele alergenów pokarmowych nie traci swoich właściwości alergizujących pomimo stosowania różnych procesów technologicznych np. denaturacji termicznej podczas ich przygotowywania.

W przypadku potwierdzonej alergii pokarmowej u dziecka karmionego naturalnie należy również starać się ograniczyć jego narażenie na alergeny wziewne oraz dym tytoniowy a także unikać kontaktu z chorobami infekcyjnymi a w razie ich wystąpienia troszczyć się
o ich właściwe leczenie.

Zalecenie matce karmiącej diety hipoalergicznej, a więc diety pozbawionej pokarmu szkodliwego lub składników pokarmowych często wywołujących objawy alergiczne wymaga wprowadzenia w to miejsce produktów zastepczych o podobnych wartościach odżywczych. W przeciwnym razie możliwe jest powstanie stanów chorobowych związanych z niedoborem soli mineralnych, witamin lub innych składników codziennej diety. W przypadku najczęściej zalecanej diety bezmlecznej w miejsce eliminowanych: mleka i produktów mlecznych należy do diety matki karmiącej wprowadzić mieszanki mlekozastępcze hipoalergiczne, a wiec takie, w których czynniki uczulajace zostały poddane takiej obróbce technologicznej, że straciły swoje właściwości alergizujące.
Nieskuteczne leczenie alergii pokarmowej u dziecka karmionego naturalnie poprzez zastosowanie diety eliminacyjnej matki jest wskazaniem do włączenia leków przeciwalergicznych u niemowlęcia i/lub matki. Przypadki braku poprawy po zastosowanym leczeniu dietetyczno-farmakologicznym występują rzadko i przy ciężkich objawach klinicznych zmuszają do całkowitej rezygnacji z karmienia naturalnego.

Produkty o właściwościach alergizujących:

Silne

  • Mięso - cielęce, wołowe, ryby
  • Owoce - cytrusy, banany, poziomki, truskawki, pomidory, owoce południowe
  • Jaja
  • Zboża glutenowe
  • Mleko obcogatunkowe
  • Miód

Słabe lub obojętne

  • Mięso - kurczak, indyk, królik
  • Owoce - jabłka, maliny, porzeczki, żurawiny, agrest, ajgody, wiśnie, morele, brzoskwinie
Redakcja www.apsik.pl

strona główna - alergia - alergeny - choroby alergiczne - porady
komunikaty o pyleniu roślin - nowy użytkownik - polityka prywatności
polityka reklamowa - kontakt z redakcją - praca w serwisie Wykonanie - IMPACT MEDIA - multimedia, strony internetowe, prezentacje multimedialne, serwisy internetowe, corporate identity, strony www, CMS.Ostatnia modyfikacja: 01.03.2012
© Copyright 2000-2005 apsik.pl. All Rights reserved.
 
Nazwa:
Hasło:
Pyłki, którego z podanych drzew zaczynają pylić już w styczniu?
 grab
 leszczyna
 brzoza